Obecní úřad Stožec
Stožec 25
384 44 Stožec
Významný v lesích ukrytý šumavský železniční uzel, znovuvztyčený černý kříž.
Osada, kterou tvoří několik roztroušených stavení na okraji ploché nivy Studené Vltavy při vyústění do údolní kotliny Vltavy, 4 km východně od obce Stožec.
Významný v lesích ukrytý šumavský „železniční uzel“ tratí (od Volar, Nové Pece a Nového Údolí) s mohutnou staniční budovou.
Do roku 1910 zde stála jen hájenka, kterou několik generací obhospodařovala rodina Paleczků. Když pak byly v roce 1910 železniční tratě budějovicko-želnavská a čičenicko-volarská prodlouženy a přes Nové Údolí tak spojily Čechy s Bavorskem, setkaly se tehdy právě v místě dnes nazývaném Černý Kříž. A protože ono místo neneslo žádné místní jméno, dostala nově postavená železniční stanice, vklíněná mezi Hraniční hvozd a Mrtvý luh, úřední název „U černého kříže“ – to podle vysokého kříže temné barvy. Ten stál nedaleko, na pravém břehu Studené Vltavy, v blízkosti dnes již neexistujícího mostu přes Studenou Vltavu, který spojoval dnešní Černý Kříž s osadou Dobrá. V roce 1924 byl název nádraží pozměněn na „Černý Kříž“.
Ve třicátých letech 20. století zde žily tři desítky lidí.
Původní dřevěný kříž vydržel na svém místě někdy do začátku 60. let.
V roce 1997 byl přičiněním Stifterova pošumavského železničního spolku z Volar vztyčen nový černý kříž na místě svého pověstného předchůdce. V roce 2006 byl kříž obnoven do podoby, kterou měl dle zachovaných starých fotografií.
V roce 2009 byl na černý kříž usazen Kristus v životní velikosti a u příležitosti setkání rodáků, jarmarku v Českých Žlebech a oslav 300 let od první písemné zmínky o Českých Žlebech byl černý kříž v Černém Kříži vysvěcen. Tím byl černý kříž obnoven do podoby, kterou mohli vídat naši předkové. Kříž je prostý, dřevěný a pochopitelně černočerný. Stojí v půvabném zákoutí na pravém břehu Studené Vltavy, asi sedmdesát kroků od místa, kde silnička z Černého Kříže směrem k Pěkné přechází volarskou železniční trať.